Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar


Tävlingsprogram, anmälning m.m. finner ni i menyn under tävling.

Nedan presenteras kort de cuper och kvaltävlingar som sker i vårt närområde och TSK normalt har startande deltagare i.

Sörmlandscupen

Tävling för <U8, U10, U16 och U17+
Kvaltävlingar i distriktet, Södermanland.
Prisutdelning vid varje deltävling och cup slutresultat.
Poängberäkning för varje tävlingsåk till cup slutresultat.
<U8 tävlar utan tid och alla startande får medalj.

Lilla Världscupen (LVC)

Tävling för U12 och U14. 
Kvaltävlingar i distriktet, Södermanland.
Prisutdelning vid varje deltävling och kval slutresultat.
Poängberäkning för varje tävlingsåk till kval slutresultat.
Final U12 tillsammans med åkare från Region 4.
Final U14 tillsammans med åkare landsdel Svealand.
Start i 50% av kvalåken krävs för att få starta i final.
För U14 används ranking från distriktskvalet för lottning av startordning i finaler.

Länk till Lilla Världscupen (LVC)

Ungdoms-SM (USM)

Tävling för U16. 
Kvaltävlingar i region 4.
Prisutdelning vid varje deltävling.
Poängberäkning för varje tävlingsåk till kval slutresultat.
Final nationell.
Start i 50% av kvalåken krävs för att få starta i final.
Ranking från regionskvalet för lottning av startordning i finaler.

Länk till Ungdoms-SM (USM)

Mälarcupen

Tävling för U12 och U14. 
Deltävlingar i Södermanland, Västmanland, Stockholm och Uppland.
Prisutdelning vid varje deltävling och cup slutresultat.
Poängberäkning för varje tävlingsåk till cup slutresultat.

Föreningsprodukter Cup (FP-Cup)

Tävlingar för <U8, U10, U12, U14, U16, U17+
Tävlingsserie arrangerad av Sörmland, Västmanland, Örebro.
Prisutdelning vid varje deltävling och cup slutresultat.
Poängberäkning för varje tävlingsresultat till cup slutresultat.
<U8 tränar i tävlingsbanan utan tid.

Uppdaterad: 12 NOV 2015 00:15 Skribent: Björn Berglund

Postadress:
Tunafors SK - Skidor
Verkstadsgatan 5
63342 Eskilstuna

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info